prawo autorskie

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

2. uprawnienie

  • 2.

    praw.  uprawnienie, przysługujące przede wszystkim autorowi utworu lub ewentualnie innym osobom albo instytucjom, pozwalające im na decydowanie o sposobach wykorzystywania i udostępniania tego utworu i czerpanie z tego określonych korzyści finansowych
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Prawo i łamanie prawa

    regulacje prawne

    • prawa autorskie twórcy
    • posiadacz, spadkobierca, właściciel; ochrona; kradzież praw autorskich
    • mieć, posiadać; kupić, odkupić, sprzedać prawa autorskie
    • prawa autorskie wygasły
  • Krystian Lupa zabiegał o prawo adaptacji i wystawienia „Kalkwerku” jeszcze za życia Bernharda. Autor odmówił twierdząc, że jest to jego dzieło życia i sam chce je przenieść na scenę. Na początku tego roku rozmowy ze spadkobiercami praw autorskich Bernharda udało się doprowadzić do szczęśliwego finału.

    źródło: NKJP: Marek Mikos: Z teatru, Gazeta Wyborcza, 1992-11-26

    1. Prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej. 2. Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

    źródło: NKJP: Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dziennik Ustaw, 1994

    Opowiadał między innymi o perypetiach związanych z wydaniem Miłosza. Od ośmiu lat prawa autorskie ma „Znak”, ale najpierw na wnioski o edycję odpowiadano: „Pan sobie żartuje?” Potem była cisza [...].

    źródło: NKJP: Waldemar Kuczyński: Burza nad Wisłą: dziennik 1980-1981, 1981

    Nawet najbardziej prawicowy Chilijczyk mówi o nim z dumą, z reguły prawicowe i antykomunistyczne media pełne są Nerudy, ciągle ukazują się nowe na jego temat książki i wiadomości, jak na przykład ta, że wiersze Nerudy są najczęściej wydawane na świecie. Wpływy z praw autorskich stanowią największe źródło dochodów fundacji.

    źródło: NKJP: Daniel Passent: Choroba dyplomatyczna, 2002

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny: prawo, autorskie
    Zwykle lm