obrót rzeczy

  • książk.  zmiana sytuacji związana z rozwojem wydarzeń
  • ATEMATYCZNY

    • fatalny, korzystny, niekorzystny, niepomyślny, pomyślny; nagły obrót rzeczy
    • (nie) oczekiwać, (nie) spodziewać się jakiegoś obrotu rzeczy
  • Nawet gdy Hitler utworzył swoją główną kwaterę - przymuszony niekorzystnym dla siebie obrotem rzeczy - w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy, dowiedzieli się o tym berlińczycy bardzo późno, bo do podziemi mieli dostęp tylko nieliczni, najbardziej zaufani.

    źródło: NKJP: Kwatery główne Hitlera, Polityka, 2005-04-26

    [...] Jagoda zaczęła nosić sukienki i upinać włosy, a nawet malować rzęsy. Gromadka młodych magów całkiem jawnie oglądała się za rozkwitającą ładną dziewczyną. Rodzicom Jagody odpowiadał taki obrót rzeczy - przynajmniej wszyscy adoratorzy Jagody należeli do ludzkiej rasy [...].

    źródło: NKJP: Ewa Białołęcka: Naznaczeni błękitem Kamień na szczycie Kroniki Drugiego Kręgu Księga I cz 2, 2005

    Tam, gdzie warunki ekologiczne sprzyjały takiemu obrotowi rzeczy, grupy ludzkie powiększały się liczebnie, wychodząc szybko poza ciasny obręb rozpoznawalnych osobniczo powiązań rodzinnych - powstały klany, plemiona i szczepy.

    źródło: NKJP: Marcin Ryszkiewicz: Przepis na człowieka, 1996

    Jednocześnie, rozglądając się wokół siebie, nasz świadomy Baszkir stwierdzi, że jego piękny, zielony kraj został zamieniony w wielką halę fabryczną, której wyziewy zatruwają powietrze. Rozmyślając nad tym obrotem rzeczy, przypomni on sobie, że nikt go nie pytał, czy godzi się, żeby jego kraj zamienić na zakład chemiczny.

    źródło: NKJP: Ryszard Kapuściński: Imperium, 2005

    Powrót do dzieciństwa jest więc powrotem do afirmacji życia i radości małych codziennych zdarzeń, do ufności w pomyślne obroty rzeczy.

    źródło: NKJP: Joanna Papuzińska: Tove Jansson, pisarka nie tylko dla dzieci, Gazeta Wyborcza, 1994-06-15

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny: obrót
Data ostatniej modyfikacji: 14.11.2014