ktoś robi coś złego jakiejś osobie w odwecie za zło, którego od niej doznał
Warianty
ktoś odpłaca się pięknym za nadobne komuś
ktoś odpowiada pięknym za nadobne
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich
Cytaty
- Nie myśl o mnie źle. O tych moich romansach i w ogóle. Ja mu tylko odpłacałam pięknym za nadobne. - Pokręciła głową, jakby wróciła do niej jakaś stara bolesna i niechciana historia. - On mnie strasznie zdradzał.
źródło: NKJP: Józef Hen: Bruliony profesora T., 2006
W polemikach z kolegami po fachu L. coraz częściej wysiadają nerwy. Atakowany, zaczyna odpłacać pięknym za nadobne. Ostatnio porównał Z. do naprzykrzającej się muchy, którą trzeba „walnąć gazetą”.
[...] Heńka, który sposobił się do pozostania na wsi, wyraźnie niepokoiło manifestowanie sympatii pradziadziusia do Bartosza. Zresztą, tak czy siak, nie lubił swego warszawskiego kuzyna. Co Bartosz natychmiast wyczuł i odpłacał mu pięknym za nadobne.
źródło: NKJP: Marta Tomaszewska: Tego lata w Burbelkowie, 2000
Po walce odchodzili na Dzikie Pola, tam odpoczywali i zbierali siły. Pozostawiali Ukrainę pogrążoną w bezdennym smutku z powodu straty swych dzieci. [...] Rzecz jasna Kozacy odpowiadali Tatarom pięknym za nadobne, ale to już zupełnie inna opowieść...
Zasadniczą przeszkodą była wrogość między robotnikami huty a zarządem i dużą częścią włosko-polskiego nadzoru. Miała ona różne przyczyny. Jak sądzę, zadecydował zły stosunek niemałej części kierownictwa do pracowników. Nasi robotnicy odpowiadali oczywiście pięknym za nadobne - może z nawiązką. Rozkręcała się spirala konfliktu.
źródło: NKJP: Jacek Kuroń: Modernizacja i godność, Gazeta Wyborcza, 1994-10-05
Mariusz Urbanek w książce „Zły Tyrmand” wysunął tezę, że powieść była nazbyt amerykańska, podczas gdy w tamtych czasach literackie elity w Polsce zapatrzone były we wzorce francuskie. Nawiasem mówiąc, Tyrmand odpłacał się pięknym za nadobne, nie tylko lekceważąc kręgi krytyków literackich, ale nawet nie stroniąc od licznych wobec nich złośliwości.
źródło: NKJP: Piotr Sarzyński: Dobrze o Złym, Polityka, 2006-01-28