UKRYJ ODMIANĘ ROZWIŃ WSZYSTKO DRUKUJ

na jedno wyszło

Odmiana

typ frazy: fraza zdaniowa

dk, odmienny: wyszło

odpowiednik aspektowy: na jedno wychodzi

Definicja

to, o czym mowa, doprowadziło do tego samego rezultatu, ponieważ w opinii mówiącego nie było różnicy między wymienionymi możliwościami

Kwalifikacja tematyczna

CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA Ocena i wartościowanie słownictwo oceniające

Cytaty

To prawda, że żadnej akcji Skarbu Państwa K. nie sprzedał, ale zastosował inną metodę - po przejęciu firmy podwyższył kapitał i nim podzielił się z partnerami. Na jedno wyszło.

źródło: NKJP: Adam Grzeszak, Polityka, 2000-07-15

Angelika, sprzedana „na roboty do Niemiec”, uciekła z powrotem do Polski. Zaplątała się w zabójstwo jednego z dwóch chłystków z rosyjskiej mafii, którzy ją ścigali, dostała dwanaście lat, odsiaduje rok trzeci. [...] po co było uciekać? Czy się ogląda sufit w hamburskim burdelu, czy w polskim więzieniu, prawie na jedno wyszło.

źródło: NKJP: Izabela Filipiak: Kultura obrażonych, 2003

– Nic się nie stanie, jeśli prezydent otrzyma tę podwyżkę we wrześniu tego roku, bo i tak dostanie ją z nadpłatą – przekonywał Piotr Kuczera [...].– Na jedno wyjdzie, czy prezydent dostanie podwyżkę teraz czy we wrześniu [...].

źródło: NKJP: Adrian Czarnota: Błagają o podwyżki, Tygodnik Rybnicki, 2008-07-01

Janka siedzi przez przypadek [...] . Na tej samej ulicy o dwa numery wyżej mieszkała sekretarka partii socjalistycznej, znana działaczka i jakaś gruba ryba, nazywająca się dosłownie tak samo jak Janka. [...] Obecnie, kiedy tamta zwiała, NKWD uznało widać, że na jedno wyjdzie, kiedy posadzą jej Bogu ducha winną imienniczkę!

źródło: NKJP: Beata Obertyńska: W domu niewoli, 2005

Po co to życie? [...] Jest tak ogromna ilość przyczyn, są one tak bardzo skomplikowane, że gdybyśmy nawet nazwali to wszystko chaosem, to wyszłoby na jedno.

źródło: NKJP: Artur Cieślar: Kobieta metafizyczna, 2005

Składnia

bez ograniczeń + na jedno wyszło +
(ZDANIE PYTAJNOZALEŻNE)
Data ostatniej modyfikacji: 02.11.2015
Copyright© Instytut Języka Polskiego PAN
Open toolbar

Menu dostępności

  • Powiększ tekst

  • Zmniejsz tekst

  • Wysoki kontrast

  • Resetuj