UKRYJ ODMIANĘ ROZWIŃ WSZYSTKO DRUKUJ

ktoś wyszedł na swoje

Odmiana

typ frazy: fraza czasownikowa

dk, npch; odmienny: wyjść

odpowiednik aspektowy: ktoś wychodzi na swoje

Definicja

ktoś uzyskał zamierzoną korzyść dzięki czemuś

Kwalifikacja tematyczna

CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE Biznes funkcjonowanie firm i przedsiębiorstw

Połączenia

  • inwestor, producent; handlowiec, sprzedawca wyszedł na swoje; jakaś branża; firma wyszła na swoje; przedsiębiorstwo wyszło na swoje

Cytaty

- No, człowieku, no, nie mogę, no, zrozum, co ja będę z tego miał, jak zjadę o dwie stówy, jak ja wyjdę na swoje. - Wszyscy chcieliby oskubać. - No, takie jest życie, to jest moja ostateczna cena...

źródło: NKJP: Dawid Bieńkowski: Nic, 2005

Z wskazaniem polskiego bubla roku nie mam problemu. Był nim - moim zdaniem - żenujący spektakl wokół wyborów prezydenta Warszawy. Przez wiele miesięcy oglądaliśmy popis małości, nielojalności i wiarołomstwa niemal wszystkich jego uczestników. Oszukana została po kolei i Unia Wolności, i prawica. Jedynymi, którzy wyszli na swoje, byli postkomuniści.

źródło: NKJP: Majstersztyk i bubel roku (2), Gazeta Wyborcza, 1994-12-30

Przez święta nie było śniegu, wyciągi stały. [...] Gestorzy wyciągów narciarskich byli już mocno zaniepokojeni opóźniającą się zimą. Bali się, że nie wyjdą na swoje.

źródło: NKJP: Jacek Drist: Armatki na zimę, Dziennik Zachodni, 2011

Ursus może wyjść na swoje, jeśli uda mu się sprzedawać rocznie 30 tys. ciągników (lub odpowiednią ilość podzespołów i części zamiennych). Jednakże nie wydaje się prawdopodobne, by firma mogła uzyskać sprzedaż gwarantującą zyski.

źródło: NKJP: Witold Gadomski: Ursus - historia bez końca, Gazeta Wyborcza, 1997-07-01

Na swoje wyjdzie na pewno branża spożywcza: producenci napojów, słodkich i słonych przekąsek, a przede wszystkim piwa. Właściwie każdy większy browar organizuje jakiś konkurs, promocję, losowanie. Tyskie - oficjalny sponsor reprezentacji Polski - próbuje się wyróżnić.

źródło: NKJP: Piotr Stasiak: Fan nasz pan, Polityka, 2008-05-31

Data ostatniej modyfikacji: 20.04.2016
Copyright© Instytut Języka Polskiego PAN
Open toolbar

Menu dostępności

  • Powiększ tekst

  • Zmniejsz tekst

  • Wysoki kontrast

  • Resetuj