UKRYJ ODMIANĘ ROZWIŃ WSZYSTKO DRUKUJ

coś leży u podstaw czegoś

coś leży u podłoża czegoś
coś stoi u podstaw czegoś

Odmiana

typ frazy: fraza czasownikowa

ndk, npch; odmienny: leżeć

odpowiednik aspektowy: coś legło u podstaw czegoś

Definicja

książk. 
coś stanowi czynnik zasadniczy, na którym to, o czym mowa, się opiera i z którego się wywodzi

Warianty

  • coś leży u podłoża czegoś
  • coś stoi u podstaw czegoś

Kwalifikacja tematyczna

ATEMATYCZNY

Połączenia

  • coś leży u podstaw decyzji, opinii, prawa, projektu, teorii; systemu; problemu; działania, zachowania; kryzysu, sukcesu; kultury, nauki
  • jakaś idea leży u podstaw czegoś; argumenty, czynniki leżą u podstaw czegoś

Cytaty

[...] została nauczona w dzieciństwie, że jeżeli się kocha, to chce się cały czas być razem, a jeśli potrzebuje się czasem samotności, odrębności czy dystansu - to widać się nie kocha... To nieporozumienie leży u podstaw wielu konfliktów i napięć.

źródło: NKJP: Zofia Milska-Wrzosińska: Bezradnik, 2009

Wiele zatem, Wysoka Izbo, ważnych argumentów - niektóre przytoczyłem - leżało u podstaw decyzji rządu, aby zaproponować zakończenie obowiązywania rozporządzeń prezydenta Rzeczypospolitej z 1934 r. Prawo upadłościowe i Prawo o postępowaniu układowym i zastąpienie ich nowoczesnym aktem prawnym, aktem całościowym, co chcę podkreślić.

źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 30.08.2002

Człowiek od wieków stawia sobie trzy najważniejsze pytania: kim jesteśmy, skąd idziemy i dokąd zmierzamy? Te pytania leżą u podstaw każdej filozofii i nauki.

źródło: NKJP: Tadeusz Loska: Wszystkie moje źródła są w Tobie : nabożeństwa eucharystyczne : godziny święte-spotkania modlitewne. Tom 3, 1999

Serce kobiety jest mniejsze niż mężczyzny, naczynia wieńcowe węższe, bardziej kręte i podatne na skurcz. To właśnie nadmierna kurczliwość naczyń leży u podłoża odmiennych postaci choroby wieńcowej tak typowych właśnie dla kobiet.

źródło: NKJP: Wieści Podwarszawskie, 2006-08-06

Chwilowo nie podjęto żadnych decyzji, chociaż przypadki niepojętego szaleństwa były częste, bodaj nawet częstsze niż dotychczas. Zbierano szczegółowe wywiady od niektórych osób dotkniętych tą nierozpoznaną psychozą, od tych osób i ich rodzin, szukając odpowiedzi na pytanie, co może leżeć u podłoża nagłych zaburzeń psychicznych, a jeżeli to choroba zakaźna - to jaka.

źródło: NKJP: Marek Jarosz: Nieznane przygody Sherlocka Holmesa, 2002

To tylko piękna złuda z historycznych czytanek, że ideały niepodległości, równość wszystkich ludzi, nadzieja na zagwarantowanie ich praw stały u podstaw tej rewolucji. Raczej zwykły gniew, zawiedzione nadzieje, poczucie „zakorkowania” , utraty szans i braku sensowności doraźnych działań.

źródło: NKJP: Gazeta Wyborcza, 1998-08-13

Data ostatniej modyfikacji: 18.09.2014
Copyright© Instytut Języka Polskiego PAN
Open toolbar

Menu dostępności

  • Powiększ tekst

  • Zmniejsz tekst

  • Wysoki kontrast

  • Resetuj